اجزای مکانیکی کولر آبی

آشنایی کامل با اجزای مکانیکی کولر آبی و کارایی هر کدام

5/5 - (2 امتیاز)

از گذشته تا کنون افراد برای سرمایش محیط از روش های مختلفی در فصل گرما و به منظور سرمایش محیط استفاده می کردند که یکی از آن ها استفاده از کولرهای آبی بوده است. اولین استفاده ها از کولرهای آبی به زمان های قبل بر می گردد ، ولی از آن جایی که این سیستم خنک کننده دارای مصرف برق پایین و در مقابل بازدهی بالایی است ، باعث شده که تا به امروز به عنوان یک سیستم سرمایشی محبوب و مورد اعتماد مورد استفاده باشد. مسلما هر سیستم از قسمت ها و قطعات مختلفی تشکیل شده است و کولرهای آبی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این سیستم های سرمایشی دارای اجزای مختلفی هستند که شامل : اجزای الکتریکی ، اجزای مکانیکی و اجزای ثابت است و هر کدام نیز کارایی مخصوص به خود را دارند.

در این مقاله قصد داریم پس از ارائه توضیح مختصری به منظور آشنایی با کولرهای آبی ، شما را با انواع اجزای مکانیکی کولر آبی و کارکرد هر کدام آشنا کنیم. پس برای دستیابی به این اطلاعات تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با کولرهای آبی

همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد کولرهای آبی جزو سیستم هایی هستند که از آن ها به منظور سرمایش محیط و به عبارتی به عنوان یک سیستم سرمایشی در فصول سرد سال استفاده می شود. این نوع سیستم سرمایشی از ساختار پیچیده ای برخوردار نیست و حتی بدون داشتن تخصص نیز می توان برای تعمیر آن اقدام کرد. البته لازمه این کار آشنایی با قطعات و اجزای به کار رفته در ساختار کولر آبی است که در این مقاله بخشی از آن به شما معرفی خواهد شد.

لازم به ذکر است امروزه سیستم ها و تجهیزات مختلفی برای سرمایش محیط مورد استفاده قرار می گیرند ، از جمله : اسپلیت ها ، چیلرها ، کولرهای گازی ، کولرهای آبی ، انواع پنکه ها و … . هر کدام از این وسایل گفته شده برای استفاده در مناطق آب و هوایی خاصی مناسب هستند که باید هنگام تهیه آن ها مورد توجه قرار گیرد.

آشنایی با کولرهای آبی

کولرهای آبی برای استفاده در مناطق گرم و خشک مناسب هستند و در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی حدود 6 تا 9 ماه بدون استفاده خواهند بود. در این محدوده زمانی ممکن است بر اثر عوامل مختلفی قطعات کولرهای آبی دچار خرابی یا فرسایش شوند. به همین دلیل بهتر است که زمانی که قرار است مجدد مورد استفاده قرار گیرد ، ابتدا به صورت کامل سرویس شود. برای این منظور آشنا بودن با قطعات و اجزای کولر آبی به شما کمک فراوانی می کند تا بتوانید سوریس کردن و تعمیرات جزئی را خودتان انجام دهید و برای خرابی های جدی تر از تعمیر کار کمک بگیرید.

 

قطعات کولر آبی

همان طور که گفته شد کولرهای آبی ساختار ساده ای دارند و در نتیجه قطعات به کار رفته در آن نیز از پیچیدگی خاصی برخوردار نیستند و از چند قطعه بزرگ و کوچک ساخته شده است. از طرف دیگر شرکت های سازنده کولرهای آبی نیز تاثیر مستقیمی روی نوع و تعداد قطعات به کار رفته در آن ها دارند. به این صورت که ممکن است برخی شرکت های سازنده برای بهبود دادن کارایی یک کولر ، یک یا چند قطعه جدید را به دستگاه اضافه کنند و این موضوع می تواند تفاوت هایی را در بین قطعات کولرهای مختلف ایجاد کند. در ادامه قطعات و اجزای مکانیکی مشترک بین کولرهای آبی را به شما معرفی می کنیم.

 

اجزای مکانیکی کولر آبی

به جز قطعات الکتریکی و قطعات ثابتی که در ساختار کولرهای آبی به کار رفته است ، قطعات مکانیکی نیز در کولرهای آبی وجود دارند و برخی از آن ها با این که جزو قطعات مکانیکی هستند ولی برای کار کردن به قطعات الکتریکی وابسته هستند و به عبارتی با استفاده از نیروی برق کار می کنند.

به طور کلی می توان گفت که اجزای مکانیکی کولر آبی شامل موارد زیر است که عبارتند از :

  • پولی موتور

معمولا در کولرهای آبی از دو عدد پولی موتور استفاده می شود. یکی از این پولی های موتور در موتور کولر است و دیگری به پروانه متصل می شود. به این ترتیب اتصال بین موتور و پروانه با استفاده از پولی موتور و به وسیله تسمه پروانه انجام می شود. پولی موتور جزو آن دسته از اجزا و تجهیزاتی است که در صورت وجود هر مشکلی برای آن باید تعویض شود و امکان تعمیر آن وجود ندارد.

پولی موتور کولر آبی

برای تعویض کردن پولی نیز در صورت خرابی باید با استفاده از آچار مخصوصی که آچار آلن نام دارد پیچ نگهدارنده آن را باز کرده و پولی موتور را به نمونه جدید و خریداری شده تعویض کرد. البته باید به این موضوع نیز توجه ویژه ای داشت که در صورتی که آچار آلن در اختیار ندارید به هیچ وجه از ابزار دیگری برای باز کردن پیچ پولی استفاده نکنید ، چون ممکن است باعث آسیب رسیدن به پیچ شود. نکته دیگری که باید در رابطه با خرید پولی به آن توجه شود این است که پولی خریداری شده دقیقا با پولی قدیمی که روی سیستم نصب است هم سایز و هم اندازه باشد ، چون در صورتی که سایز آن ها با هم برابر و یکسان نباشد ممکن است باعث وارد آمدن فشار زیادی روی موتور شود و در استفاده طولانی تاثیرات منفی روی موتور کولر داشته باشد.

 

  • یاتاقان های شافت

یکی دیگر از اجزای مکانیکی کولر آبی ، یاتاقان های شافت یا محورهای کولر آبی هستند که از جنس فلزی ساخته شده اند و به صورت دایره ای شکل در کولر قرار داده شده اند. وجود یاتاقان های شافت در کولرهای آبی باعث می شود که پروانه کولر آبی حرکت دورانی صحیح و درستی داشته باشد و چرخش این پروانه به راحتی انجام شود. این یاتاقان ها دارای اندازه های مختلفی هستند و بر اساس نوع و مدل کولر آبی دارای 25 تا 88 میلی متر قطر هستند. با توجه به این که یاتاقان های شافت حالت دایره ای دارند ، محور پروانه کولر بر روی آن ها به چرخش در می آید.

یاتاقان شافت کولر آبی

در صورتی که مشکلی برای این قطعه ایجاد شود ، صدا و لرزش زیادی از کولر شنیده خواهد شد که باید علت ان بررسی شود. البته لازم به ذکر است در بسیاری از موارد نیز مشکل به وجود آمده را می توان با استفاده از روغن کاری کردن بر طرف نمود.

 

  • پولی پروانه

پولی پروانه کولر آبی

یکی دیگر از انواع پولی هایی که در کولرهای آبی مورد استفاده قرار می گیرد ، پولی پروانه است که می توان گفت در مقایسه با پولی موتور دارای سایز بزرگ تری است. پولی های پروانه به پروانه حلزونی کولر متصل می شوند و محل قرار گیری آن نیز در داخل محفظه و در جایی پایین تر از پولی موتور خواهد بود.

 

  • پروانه کولر آبی

یکی از مهم ترین قطعات و اجزای به کار رفته در کولرهای آبی ، پروانه کولر آبی است. از جمله دلایلی که باعث اهمیت این بخش در کولر آبی می شود چرخش آن و تولید کردن مداوم باد خنک در سیستم است. به این صورت که در مرکز هر کولر آبی یک مخزن حلزونی شکل وجود دارد که پروانه داخل آن قرار می گیرد. با استفاده از چرخش پروانه ، باد تولید می شود و این باد با استفاده از کانال های موجود به فضای ساختمان وارد می شوند.

پروانه کولر آبی

در صورتی که پروانه در سیستم تنظیم نباشد و به درستی حرکت نکند ، باعث می شود تا درصد بالایی از قدرت موتور هدر برود. یکی از مشکلات رایجی که برای پروانه کولر ایجاد می شود تاب برداشتن پره های آن است که باعث ایجاد اختلال در فرایند انتقال هوای خنک می شود. به عبارت دیگر بالانس نبودن پروانه کولر یا همان فن باعث می شود که در تمام بدنه کولر لرزه ایجاد شود. از طرف دیگر یاتاقان های پروانه هم باید روغن کاری شوند و در جای خود به صورت محکم قرار داده شوند تا عملکرد صحیح فن تحت الشعاع قرار نگیرد و مشکلی برای آن ایجاد نشود. در صورتی که مشکلی برای پروانه کولر آبی به وجود آید و خراب شود باید آن را تعویض کرد.

 

  • تسمه پروانه

یکی دیگر از قطعات مکانیکی که در کولرهای آبی مورد استفاده قرار می گیرد ، تسمه پروانه است. این قطعه نقش بسیار مهمی در سیستم کولر آبی دارد. نحوه قرار گیری تسمه پروانه به این صورت است که از یک سمت به پولی پروانه متصل شده است و از طرف دیگر به پولی موتور وصل است. به عبارت دیگر بین پولی پروانه و پولی موتور قرار می گیرد و باعث می شود که در عملکرد هر دو قطعه تاثیر گذار باشد. به این صورت که این تسمه باعث می شود پولی بزرگ حرکت کرده و در نتیجه باعث چرخش پروانه شود.

تسمه پروانه کولر آبی

به عبارت دیگر می توان گفت تسمه پروانه در سیستم باعث می شود که انرژی حرکتی موتور به کولر منتقل شود. یکی از مهم ترین اصولی که هنگام بررسی کردن تسمه پروانه کولر آبی باید به آن توجه شود ، اندازه گرفتن و سنجش مقدار کشش این قطعه است. این قطعه نباید بیش تر از حد مشخصی در حالت کشش قرار داشته باشد و یا این که خیلی شل در سیستم نصب شود. به طور کلی می توان گفت که رعایت نکردن هر کدام از این موارد باعث می شود که دستگاه در هنگام کار کردن دچار لرزش شود و این لرزش نیز به مرور زمان بیش تر خواهد شد.

 

  • شناور کولر آبی

یکی از قطعات آشنایی که همه ما در کولرهای آبی با آن آشنا هستیم ، شناور یا فلوتر است که وظیفه دارد میزان ورود آب به تشتک کولر را تنظیم و کنترل کند. به این صورت که وقتی که تشتک کولر خالی از آب باشد ، شناور در پایین ترین سطح و حالت ممکن خود قرار می گیرد و در آن حالت ثابت می ماند. اما زمانی که آب مورد نیاز کولر به میزان کافی در تشتک وجود داشته باشد ، شناور به سمت بالا حرکت می کند و اجازه وارد شدن بیش از حد آب به داخل تشک را نمی دهد. به عبارت دیگر آب تا وقتی که تشتک پر شود با شدت و فشار وارد می شود و به محض پر شدن آن ، شناور به صورت خودکار جریان آب را قطع می کند.

شناور کولر آبی

به طور کلی باید گفت که تنظیم بودن شناور در کولرهای آبی بسیار مهم است ، زیرا اگر شناور در حالت عادی خود قرار نداشته باشد مشکلاتی ایجاد می کند به این صورت که یا ممکن است با ورود بیش از حد آب به داخل تشتک ، باعث سرازیر شدن آب و هدر رفتن آن شود یا ممکن است آب کم تر از حد معمول به کولر وارد شود و در نتیجه باعث خشک شدن پوشال ها و تولید باد گرم توسط کولر شود. این روند ادامه دارد و هر بار که آب داخل کولر کم شود شناور پایین می آید تا راه جریان آب باز شود. شناورهای امروزی درج بندی هایی را روی بدنه دارند که به منظور تنظیمات بهتر به شما کمک می کنند.

 

آیا امکان تعویض و تعمیر قطعات کولر آبی وجود دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که موتور کولرهای آبی جزو قسمت های مقاوم آن محسوب می شود و از چند قسمت جداگانه تشکیل شده است. گاهی اوقات ممکن است موتور کولر با مشکلی جدی مواجه شود مانند مواقعی که ممکن است موتور کولر سوخته باشد و نیاز است که به طور کامل تعویض شود. ولی در بیش تر مواقع اشکالات به وجود آمده زیاد جدی نیستند و می توان با تعویض یک قطعه کوچک از داخل موتور مشکل را بر طرف کرد و دوباره از آن استفاده کرد. تعویض این قطعات کوچک در موتور کولرهای آبی زیاد هزینه بر نیست.

 

آیا کارخانه های تولید کولر آبی ، قطعات آن را هم تولید می کنند ؟

در رابطه با این موضوع نیز می توان گفت که تمامی شرکت ها و کارخانه هایی که که کولرهای آبی را تولید می کنند ، در زمینه تولید قطعات یدکی آن نیز فعالیت می کنند. ولی باید این موضوع را نیز مد نظر داشته باشید که اگر برای مثال به یک شناور کولر آبی نیاز دارید ، حتما باید شناوری را تهیه کنید که با برند کولر آبی شما یکسان باشد و هم خوانی داشته باشد ؛ چون بسیاری از کارخانه ها و شرکت ها در زمینه تولید قطعات یدکی با برندهای مختلفی اقدام می کنند ولی کولر آبی تولید نمی کنند.

 

 

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد یکی از سیستم های سرمایشی که از گذشته تا کنون در مناطق گرم و خشک مورد استفاده بوده و از ساختار ساده ای برخوردار است ، کولرهای آبی هستند که از محبوبیت فراوانی بین کاربران برخوردار بوده و در حال حاضر نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. کولرهای آبی از اجزای مختلفی ساخته شده اند که این اجزا به طور کلی در سه بخش : اجزای الکتریکی ، اجزای مکانیکی و اجزای ثابت قرار داده می شوند. در این مقاله سعی بر این بود تا اجزای مکانیکی کولر آبی را به طور کامل به شما معرفی کنیم و شما را با نحوه عملکرد هر کدام از آن ها آشنا کنیم. به این ترتیب شما می توانید در صورت بروز مشکلات جزئی و کوچک در کولر آبی ، با داشتن این شناخت از اجزا ، برای تعمیر و بر طرف کردن ایراد آن ها اقدام کنید. کیفیت این قطعات و اجزا تاثیر مستقیمی روی کیفیت کارکرد کولر آبی دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *