اجزای الکتریکی کولر آبی

آشنایی کامل با اجزای الکتریکی کولر آبی و کارایی هر کدام

Rate this post

یکی از تجهیزات سرمایشی که در عین سادگی استفاده های فراوانی از آن می شود ، کولر های آبی هستند. کولرهای آبی در حال حاضر در بسیاری از شهرها در کشور که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل ساختار ساده ای که دارند ، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده اند. دلیل این که کولرهای آبی در هوای خشک بهتر جواب می دهند این است این نوع کولر ها هوای خشک محیط را به داخل کولر کشیده و آن را با آبی که در کولر وجود دارد مرطوب می کنند و سپس هوای خنک و تازه را به محیط بر می گرداند. به همین جهت اگر هوای محیط نیز مرطوب باشد ، به داخل کولر جذب نمی شود و در نتیجه هوای خنکی تولید نخواهد شد. کولرهای آبی در عین سادگی از تجهیزات مختلفی تشکیل شده اند که به طور کلی در سه دسته اجزای الکتریکی ، مکانیکی و ثابت قرار می گیرند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی تجهیزات و اجزای الکتریکی کولر آبی و کارایی هر کدام در عملکرد کولر آبی بپردازیم و شما را با این اجزا آشنا کنیم. برای کسب این اطلاعات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با کولرهای آبی

همان طور که گفته شد کولر آبی یکی از رایج ترین سیستم های سرمایشی در ایران است که از آن در آب و هوای گرم و خشک استفاده می شود. این دستگاه خنک کننده از ساختار بسیار ساده ای برخوردار است و این امکان را برای استفاده کننده فراهم می کند تا بتواند با داشتن آشنایی مختصر و داشتن شناخت اندکی در رابطه با اجزای آن نسبت به تعمیرات جزئی و انجام رسیدگی های مربوط به این سیستم اقدام نماید.

کولر آبی

در رابطه با کولر های آبی می توان گفت که این نوع سیستم سرمایشی علاوه بر داشتن سادگی ، از مصرف برق پایین و بازدهی بالایی برخوردار است و همین موضوع سبب شده که از گذشته تا کنون به عنوان یک دستگاه سرمایشی محبوب و قابل اعتماد مورد استفاده قرار داشته باشد. از طرف دیگر تجهیزات این دستگاه به دلیل سادگی از قیمت مناسب تری نیز برخوردار هستند که این موضوع نیز دلیل دیگری بر محبوبیت این سیستم سرمایشی است.

 

نحوه عملکرد کولرهای آبی

در رابطه با عملکرد کولرهای آبی می‌ توان این موضوع را بیان کرد که این سیستم یا دستگاه خنک کننده بر اساس سیستم تبخیری کار می کند و به این ترتیب باعث خنک کردن هوای محیط می شود. به این صورت که تمامی اجزای کولر با همکاری یکدیگر باعث می شوند تا با استفاده از تبخیر آب محیط اطراف خنک شود. در کولرهای آبی هوا با استفاده از یک فن به حرکت در می آید و از طریق قطعات کولر آبی چرخش پیدا می کند. به این ترتیب در اثر چرخش به واسط تبخیری که خیس است برخورد می کند و خنک می شود و در نهایت از طریق اجزای تشکیل دهنده کولر ، این هوا به محیط بیرون انتقال پیدا می کند و هوای بیرون خنک می شود. هر کدام از اجزایی که در کولر آبی وجود دارد دارای وظیفه مشخصی در چرخه تبخیر آب و تولید هوای خنک هستند ، که در ادامه به معرفی این اجزا و قطعات در کولر آبی می ‌پردازیم.

 

قطعات به کار رفته در کولرهای آبی

در ساختار کولرهای آبی قطعات و اجزای مختلف به کار رفته است که به طور کلی می‌ توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد ، که عبارتند از : قطعات الکتریکی ، قطعات مکانیکی و قطعات ثابت. هر کدام از این دسته بندی ها نیز خود شامل اجزای مختلفی هستند ؛ اما به طور کلی می ‌توان اصلی ترین اجزای به کار رفته در کولرهای آبی را به این ترتیب بیان کرد :

 • پمپ آب کولر آبی ؛
 • کانال کولر ؛
 • موتور کولر ؛
 • دریچه ها ؛
 • بدنه و کف کولر آبی ؛
 • پروانه و تسمه کولر ؛
 • واسطه تبخیری ( یا همان پوشال ها و پدهای سلولزی ) ؛
 • یاتاقان و پره های فن ؛
 • و غیره .

در ادامه به صورت خاص به معرفی و بیان اجزای الکتریکی کولر آبی می پردازیم.

 

اجزای الکتریکی کولرهای آبی

قطعات الکتریکی یکی از مهم ترین قطعات به کار رفته در کولرهای آبی هستند و شامل قسمت هایی از کولر هستند که با استفاده از برق انرژی مورد نیاز خود را برای حرکت به دست می ‌آورد. قطعات الکتریکی با استفاده از اتصال قطعات مکانیکی موجب حرکت آن ها می شوند و به عبارتی آن ها را راه می ‌اندازد. قطعات الکتریکی در کولرهای آبی نسبت به سایر قطعات از حساسیت بیش تری برخوردار هستند و در صورتی که دچار خرابی یا آسیب شوند یا در اثر وجود مشکلی بسوزند ؛ هزینه تعمیر کردن یا تعویض کردن آن ها بسیار زیاد است و به عبارت دیگر قطعات گرانی هستند. به همین دلیل باید بیشتر از سایر قطعات مراقب قطعات و اجزای الکتریکی کولر باشیم تا خراب نشود.

همچنین باید توجه داشت در صورت بروز هر گونه مشکل و خرابی و در صورت نیاز به تعویض کردن قطعات ، این کار باید توسط افراد متخصص و کارشناسان مجرب در این زمینه انجام شود و خود شخص نباید این کار را انجام دهد.

 

انواع قطعات و اجزای الکتریکی کولر آبی

قطعات و اجزای مختلفی در کولرهای آبی وجود دارند که جزو اجزای الکتریکی کولر آبی محسوب می شوند ، ولی برخی از مهم ترین این اجزا عبارتند از :

 • موتور کولر ( دینام ) :

یکی از مهم ‌ترین اجزای به کار رفته در هر کولر آبی موتور کولر یا همان دینام آن است. موتور منبعی از انرژی محسوب می شود که از طریق آن انرژی لازم برای عملکرد کولر های آبی تامین می شود و وظیفه اصلی آن تامین انرژی لازم برای کارکرد قطعات دیگر است. در کولر آبی فرایند گردش هوا بر عهده موتور کولر است. به طور کلی موتورهای برق را به صورت دو دور طراحی می ‌کنند و به این ترتیب این امکان فراهم می ‌شود که شما بتوانید از دو سرعت کند و تند برای کار کردن کولر آبی استفاده کنید. منظور از سرعت کند ، 1000 دور در دقیقه و منظور از سرعت تند ۱۵۰۰ دور در دقیقه است.

موتور کولر آبی

روش کار موتور کولر آبی به این صورت است که با چرخش موتور کولر پولی کوچکی که در آن قرار دارد به حرکت در می آید و به این ترتیب باعث چرخانده شدن تسمه می شوند. در ادامه این حرکت کرد پولی بزرگ نیز شروع به چرخیدن می کند. با چرخش پولی بزرگ تر ، محور پروانه نیز به چرخش در می آید و در نتیجه پروانه کولر نیز حرکت می کند. در نهایت نتیجه انجام فرایندها تولید باد خنک توسط کولر است. موتور برق کولر آبی نسبت به سایر اجزای آن از حساسیت بالاتری برخوردار است و جزء قطعات گران کولر محسوب می شود. به همین دلیل پیشنهاد می ‌شود برای عملکرد بهتر و دوام بیشتر این قطعه در ساعات طولانی کولر را با سرعت تند روشن نکنید. استفاده از کولر با دور تند موجب مصرف انرژی بیشتر نیز خواهد شد.

در رابطه با موتور کولر آبی باید به این نکات نیز توجه کنید که مواقعی که برای سرویس کردن کولر اقدام می کنید حتما موتور آن را نیز تمیز کنید و در پایان کار روغن کاری کردن موتور را فراموش نکنید. روغن کاری موتور باعث می شود که موتور روان تر از قبل کار کند و اجزای آن دچار اصطکاک کمتری شده و دیرتر خراب شوند. همچنین باید توجه داشته باشید که لوله های توزیع کننده آب که را بر روی پوشال ها منتقل می ‌کنند به شکلی تنظیم نشده باشند که آب روی موتور پاشیده شود. چون هرگونه تماس آب با موتور می تواند باعث سوختن موتور کولر آبی شود.

 

 • پمپ آب کولر ( واتر پمپ ) :

از دیگر قطعات مهم به کار رفته در کولرهای آبی می‌ توان به پمپ آب کولر یا همان واتر پمپ اشاره کرد. اهمیت پمپ آب کولر کم تر از موتور کولر نیست. این قسمت از کولر آبی وظیفه انتقال آب یا به عبارتی فرایند انتقال آب را بر عهده دارد ؛ به این صورت که با استفاده از این قطعه در کولر ، آب از قسمت کف کولر کشیده شده و قسمت‌ های بالایی کولر انتقال داده می ‌شود ، تا به این ترتیب پوشال های کولر خیس شوند. زمانی که شما کلید پمپ آب کولر را می زنید پمپ آب را روشن کرده و باعث می ‌شوید که پوشال های کولر خیس شوند. به این ترتیب می توانید با زدن کلید موتور ، دینام را روشن کرده و باعث به کار افتادن کولر شوید. همان طور که گفته شد پمپ آب کولر نیز به اندازه موتور کولر دارای حساسیت است. به همین دلیل باید در هر بار سرویس کردن کولر این قسمت نیز مورد بررسی قرار گیرد.

پمپ آب کولر آبی

پمپ کولر آبی در داخل تشتک کولر قرار دارد  و به این ترتیب می تواند آب را از قسمت زیرین به داخل پمپ کشیده و با استفاده از شلنگ های مخصوص انتقال ، آب را به لوله‌ های توزیع کننده آب وارد می کند. برای این که جلوی گرفتگی دهانه های شلنگ گرفته شود در قسمت کف پمپ آب سبد مخصوصی قرار می گیرد تا هم جلوی ورود رسوبات آب به داخل شود و همچنین اجازه ندهد هیچ نوع اشیاء خارجی دیگری از طریق آب شلنگ ها وارد شود. در رابطه با پمپ آب کولر نیز باید به این موضوع توجه کنید که هنگام سرویس کردن کولر آبی باید حتماً سبد پمپ آب نیز تمیز شود و رسوب هایی که در آن قرار دارند به خوبی جدا شود. همچنین با استفاده از یک میله نازک فلزی می‌ توانید شلنگ پمپ را تمیز کرده تا در صورتی که دچار گرفتگی شده باشد ؛ برطرف شود. در نهایت پس از انجام این کارها پمپ آب را روغن کاری کنید تا نسبت به قبل روان تر کار کند.

 

 • جعبه تقسیم برق کولر آبی :

همان طور که گفته شد قطعه ای به نام موتور یا دینام در کولر آبی وجود دارد ؛ که وظیفه تولید برق و تامین انرژی را در کولر بر عهده دارد. نکته‌ ای که در اینجا اهمیت پیدا می ‌کند این است که برق کولر باید با استفاده از یک قطعه تامین و با استفاده از رابط یا واسطی به قطعات الکتریکی دیگر منتقل شود. از دیگر اجزای الکتریکی مهم کولر آبی جعبه تقسیم برق کولر آبی است. جعبه تقسیم این قابلیت را دارد تا انرژی الکتریکی را از دینام یا موتور کولر دریافت کرده و آن را به دیگر قطعات موجود در کولر انتقال دهد. روش کار این قطعه به این صورت است که شما با استفاده از قطع و وصل کردن کلید برق فرمان روشن شدن یا خاموش شدن را به این جعبه تقسیم برق می دهید و با استفاده از این فرمان جعبه تقسیم کار خود را انجام می دهد.

جعبه تقسیم برق کولر آبی

در رابطه با جعبه تقسیم برق کولر آبی باید به این نکته توجه داشته باشید که این بخش از کولر باید در جایی از بدنه کولر قرار گیرد تا رطوبتی به آن نرسد ؛ زیرا نفوذ رطوبت به داخل این جعبه می تواند باعث بروز مشکلات جبران ناپذیری شود. به عبارت دیگر جعبه تقسیم باید در محلی خشک و به دور از آب قرار گیرد و اتصالات سیم های برق موجود در این جعبه هر چند وقت یک بار از نظر کیفیت و سلامت بررسی شوند.

 

نتیجه گیری

تجهیزات سرمایشی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام برای استفاده در مناطق خاصی مناسب هستند. همان طور که در این مقاله نیز به این موضوع اشاره شد ، یکی از تجهیزات سرمایشی یا خنک کننده که از گذشته تا کنون مورد استفاده بوده و طرفداران زیادی در مناطق گرم و خشک دارد ؛ کولرهای آبی است. کولر آبی از ساختار و سیستم ساده ای برخوردار است و شناخت اجزا و قطعات آن کار سختی نیست. به همین دلیل می‌ توانیم با کسب یک شناخت کلی در رابطه با این اجزا و آشنایی با نحوه عملکرد هر کدام ؛ خودمان به راحتی نسبت به تعمیرات جزئی و انجام سرویس کولر نیز اقدام کنیم. اجزای سازنده کولر آبی به طور کلی به سه دسته : اجزای الکتریکی ، اجزای مکانیکی و اجزای ثابت تقسیم می ‌شوند.

هدف از این مقاله ایجاد آشنایی برای شما در رابطه با اجزای الکتریکی کولر آبی و قطعات تشکیل دهنده آن است تا بتوانید با عملکرد و کارایی هر کدام در سیستم کولر آبی آشنا شوید. همان طور که مشاهده کردید قطعات یا اجزای الکتریکی کولر آبی جزو مهم‌ ترین بخش‌های آن محسوب می ‌شوند و تاثیر مستقیمی بر عملکرد سایر اجزا دارند. به همین دلیل بررسی و بازدید دوره ای این قطعات را نباید فراموش کرد تا در صورت بروز کوچک ترین مشکل بتوان در جهت رفع آن اقدام کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *