پمپ آب کولر آبی

آشنایی با پمپ آب کولر ، انواع و کاربردهای آن

5/5 - (1 امتیاز)

همه ما می دانیم زندگی در مناطق گرم و خشک کشور در فصل تابستان بدون داشتن وسایل سرمایشی بسیار سخت و طاقت فرسا است. از طرف دیگر امروزه تجهیزات سرمایشی دارای انواع مختلفی هستند ولی باید به این موضوع توجه داشت که هر کدام از آن ها برای استفاده در یک منطقه آب و هوایی مناسب هستند. یکی از این تجهیزات که از گذشته تا کنون مورد استفاده بوده ، کولر آبی است. این وسیله سرمایشی ساده برای استفاده در مناطق گرم و خشک گزینه مطلوب و مناسبی است. یکی از قطعات مهم در کولر آبی ، پمپ آب آن است که باعث بازدهی بهتر و تولید هوای خنک در کولر آبی می شود. به عبارت دیگر اگر می بینید که کولر آبی شما دیگر هوای خنک تولید نمی کند ، اولین موردی که باید بررسی کنید ؛ سالم بودن پمپ آب کولر است.

در این مقاله قصد داریم شما را با این قطعه مهم و کاربردی یعنی پمپ آب کولر آبی ، انواع و کاربردهای آن به طور کامل آشنا کنیم و اطلاعات جامعی در رابطه با این بخش از کولر آبی به شما ارائه دهیم. پس برای کسب این اطلاعات و آشنایی با پمپ آب کولر آبی تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

پمپ آب کولر چیست ؟

پمپ های آب کولرهای آبی از نظر ساختار کاملا مشابه پمپ آب ساختمان ها هستند ، به این صورت که دقیقا مانند پمپ آب ساختمان از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده اند ؛ ولی با این تفاوت که در ابعاد کوچک تری ساخته شده اند. پمپ آب کولر آبی از یک موتور الکتریکی ساخته شده است که وظیفه اصلی آن پمپاژ کردن آب موجود در کف کولر به نقاط بالاتر یا به عبارتی روی پوشال ها است. پمپ آب نقش بسیار مهمی در بهبود بخشیدن به عملکرد خنک کنندگی کولرهای آبی دارد و از این نظر دارای اهمیت است. به همین جهت اگر احساس کردید که کولر آبی شما مانند قبل هوا را خنک نمی کند و بازدهی آن کاهش پیدا کرده ، بهتر است در اولین قدم پمپ آب را مورد بررسی قرار دهید چون در غیر این صورت موتور کولر دچار سوختگی خواهد شد.

 

پمپ آب چه نقش و عملکردی در کولرهای آبی دارد ؟

همان طور که گفته شد پمپ آب یکی از مهم ترین اجزای کولرهای آبی است و از آن جایی که وظیفه اصلی آن تولید باد خنک در کولر است ، بدون وجود آن و در صورت نداشتن عمکرد صحیح و درست ، کولر آبی مانند یک پنکه معمولی عمل خواهد کرد و فقط باد گرم تولید خواهد کرد. پمپ آب کولر آبی به این صورت عمل می کند که در تشتک کولر قرار می گیرد و زمانی که آب درون تشتک به حد مورد نظر رسید ، آب داخل آن را با استفاده از مکش و پاشیدن روی توزیع کننده های آب به پوشال های کولر منتقل می کند.

سپس پروانه کولر آبی یا همان فن کولر که به صورت دائمی گردش دارد ، باد گرم را به پوشال های خیس خورده کولر می زند و در نتیجه باد خنک تولید می شود و از طریق دریچه ها و کانال کولر به محیط ساختمان منتقل می شود.  باید توجه داشت که پمپ آب باید به صورت عمودی و داخل یک سبد مخصوص درون تشتک کولر قرار داده شود تا ذرات و زباله ها به قسمت پروانه پمپ وارد نشوند و اختلالی در چرخش آن ایجاد نکنند.

 

انواع پمپ آب کولر

پمپ های آب کولر آبی دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس استاتور و نیروی محرکه می توان آن ها را در دسته بندی های مختلفی قرار داد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع پمپ آب کولر

 • انواع پمپ کولر آبی بر اساس نوع استاتور

وجه تمایزی که در پمپ های کولر آبی که بر اساس نوع استاتور از هم جدا می شوند وجود دارد ، موتور الکتریکی استفاده شده در آن ها است.  به این ترتیب می توان گفت که پمپ های آب بر اساس نوع استاتور به دو نوع زیر تقسیم می شوند :

 • استاتور تک بوبینی ؛
 • استاتور دو بالشتکی .

 

 • انواع پمپ کولر آبی بر اساس نیروی محرکه

در یک دسته بندی دیگر بعضی از پمپ های کولر که خودشان دارای الکترو موتور هستند را در دسته پمپ های مستقل نسبت به موتور قرار می دهند. در مقابل دسته دیگری هستند که الکترو موتور ندارند و به عبارت دیگر مکانیکی هستند ، به این صورت که نیروی محرکه لازم برای خود را از فن دریافت می کنند. این گروه از پمپ های آب کولرهای آبی در دسته پمپ های وابسته به نیرو محرکه فن قرار می گیرند. باید این موضوع را نیز بیان کرد که امروزه استفاده از این مدل پمپ های آب کولر آبی مکانیکی بین مصرف کنندگان رواج بیشتری پیدا کرده و علت این موضوع نیز عدم نیاز این نوع پمپ کولر به برق و در نتیجه کاهش مصرف برق است.

 

اجزای اصلی یک پمپ آب کولر آبی

پمپ های آب کولرهای آبی معمولا از ورقه هایی با جنس استیل یا آهن سیلیسدار ساخته می شود و دارای وزنی بین 1 تا 3 کیلو گرم هستند. بخش الکترو مکانیکی پمپ کولر که شامل موتور و پروانه پمپ است با استفاده از یک میله به هم متصل شده اند. موتور پمپ های کولر که تازه خریداری می شوند معمولا دارای توانی بین 50 تا 70 وات است. به طور کلی اجزای تشکیل دهنده پمپ آب کولر آبی عبارتند از :

 • موتور الکتریکی : یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های هر پمپ آب کولر آبی موتور الکتریکی آن است که وظیفه دارد انرژی مورد نیاز برای چرخش پره را به منظور پمپاژ کردن آب فراهم کند. اگر زمانی موتور الکتریکی پمپ کولر از کار بیوفتد شما مجبور می شوید که کل پمپ را تعویض کنید.
 • کلاهک پمپ کولر آبی : این قسمت از پمپ در بالای موتور الکتریکی پمپ قرار می گیرند و باعث می شود تا دقیقا مانند یک چتر از پاشش آب بر رو و قسمت داخلی موتور جلوگیری شود.
 • پایه پمپ کولر آبی : این بخش از پمپ در داخل آب قرار می گیرد و وظیفه دارد که آب را به قسمت های بالاتر و بر روی پوشال ها پمپاژ کند.
 • پروانه پمپ کولر آبی : پروانه پمپ در انتهای پایینی و در داخل پایه پمپ که دارای 3 یا 4 پره است قرار دارد و در زیر آب قرار می گیرد. این بخش نقش توربین را در پمپ ایفا می کند.
 • کفی پمپ : این قسمت از پمپ کولر در زیر پایه اصلی و بدنه قرار دارد و به عنوان آب بند پمپ کولر آبی عمل می کند.
 • چپقی : منظور از چپقی در واقع همان لوله های کوتاه و محل اتصال شیلنگ است که قسمت خروجی آب پمپ محسوب می شود. این بخش وظیفه دارد آب را به سه راهی انتقال دهد.

اجزای پمپ آب

پمپ آب کولر آبی را معمولا به صورت عمودی در سطح زیرین کولر آبی نصب می کنند ، به این روش که آن را با استفاده از چند پین به بدنه محکم می کنند. همچنین پایه پمپ را درون یک سبد قرار می دهند تا به ای ترتیب جلوی وارد شدن آشغال ها و ذرات مختلف به پمپ گرفته شود. البته برخی از پمپ هایی که جدیدتر هستند در قسمت ورودی خود دارای صافی هستند و جلوی ورود مواد خارجی را می گیرند.

 

مزایای استفاده از پمپ آب کولر آبی

استفاده از پمپ آب کولر دارای مزایای فراوانی است که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از :

 • قیمت پمپ آب کولر در مقایسه با موتور کولر بسیار ارزان تر است به همین دلیل هنگامی که پپ کولر ضعیف شد شما می توانید با تعویض کردن آن به قیمت ارزان ، جلوی خراب شدن موتور کولر را بگیرید.
 • پمپ کولر چرخه ای را بین آب کف و آب سرازیر شده در کولر ایجاد می کند و از این طریق در مصرف آب صرفه جویی می کند.
 • همان طور که گفته شد پمپ کولر آب را بر روی پوشال ها پمپاژ می کند و از این طریق باعث تولید باد خنک توسط کولر می شود. در نتیجه این تولید باد خنک باعث سردتر شدن موتور و خود پمپ آب نیز می شود.
 • وجود پمپ آب و کارکرد صحیح آن باعث می شود که باد کولر خنک تر شود و شما نیز هوای خنکی را در محیط احساس کنید و در نتیجه کولر را در وضعیت دور کند قرار دهید. این موضوع باعث می شود تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی شود.
 • و … .

مهم ترین علل خرابی پمپ آب کولر آبی

در صورتی که به هر دلیلی پمپ آب کولر خراب شود ، آب به بخش های بالایی و پوشال ها هدایت نمی شود و در نتیجه کولر دیگر باد خنکی تولید نخواهد کرد. در نتیجه اگر پمپ کولر خراب شده باشد باید در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کرد چون خراب بودن ان می تواند باعث وارد شدن آسیب به موتور کولر آبی شود. برخی از مهم ترین علت های خرابی پمپ آب کولر آبی عبارتند از :

 • عدم رسیدن آب به میزان لازم به پمپ کولر آبی

همان طور که گفته شد وظیفه اصلی پمپ آب کولر ، پمپاژ کردن آب بخش های بالایی و پوشال های کولر است و اگر آب به میزان لازم در تشتک کولر وجود نداشته باشد ، نمی تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نهایت باعث سوختن پمپ می شود. به همین دلیل زمانی که مشکلی برای پمپ ایجاد می شود قبل از هر چیز باید اطمینان حاصل کنید که پمپ در داخل آب قرار دارد و اگر این طور نبود باید مشکل ورود آب را بررسی کنید و آن را برطرف نمایید. دلایلی مانند : مسدود بودن یا پاره بودن شلنگ اصلی کولر ، تنظیم نبودن یا خراب بودن شناور ، سوراخ بودن بدنه کولر ، خراب بودن سه راهی آب و … جزو دلایلی هستند که می ‌توانند باعث خشکی پمپ آب کولر آبی شود که باید برای رفع آن ها اقدام کرد.

 • وارد شدن و نفوذ کردن آب به داخل موتور پمپ کولر آبی

یکی از موضوعاتی که در رابطه با کولر باید رعایت شود این است که آب به هیچ وجه نباید به داخل موتور پمپ نفوذ کند. به همین دلیل موتور باید در جایی نصب شده باشد که خیس نشود. معمولاً موتورهای موجود در بازار عایق بندی خوبی ندارند و نصب اشتباه و جا به جا بودن لوله های خروجی می ‌تواند باعث خیس شدن و نفوذ کردن آب به داخل الکترو موتور کولر شود ، که در نهایت سوختن پمپ را به دنبال خواهد داشت. از طرف دیگر این حالت زمانی ایجاد می‌ شود که آب سختی بالایی داشته باشد و در نتیجه مسیر لوله های توزیع کننده آب و هدایت آن ها به سمت پوشال ها را مسدود کرده باشد.

 • عدم رسیدن برق به پمپ کولر آبی

یکی دیگر از دلایلی که باعث خرابی پمپ آب کولر می‌ شود ؛ نرسیدن برق به آن است. به همین دلیل اگر با خرابی پمپ کولر مواجه شدید ، باید از اتصال برق به آن مطمئن شوید. برای انجام این کار در صورتی که تخصص لازم دارید می توانید از ابزاری به نام مولتی متر استفاده کنید و اگر تخصصی در این زمینه ندارید از یک برق کار کمک بگیرید. اما اگر جریان برق راه اندازی شد ولی باز هم برقی به پمپ کولر نرسید ، باید مدار شکن را بررسی کنید. مدار شکن قطعه ای است که در اکثر وسایل برقی پر مصرف وجود دارد و وظیفه دارد جریان برق را در زمان اتصالی و مصرف طولانی و بیش از حد به وسیله برقی قطع کند. در چنین حالتی شما باید مدار شکن را به حالت قبل برگردانید تا پمپ کولر روشن شود.

 • سوختن پمپ آب به دلیل کثیف بودن پوشال های کولر آبی

یکی دیگر از دلایل مهمی که می تواند باعث خراب شدن پمپ آب کولر شود ، کثیف بودن پوشال های کولر برای مدت طولانی است. به این صورت که زمانی که آب از طریق لوله های توزیع کننده روی پوشال های کولر آبی می ریزد اگر این پوشال ها کثیف و آلوده باشد آلودگی های آن ها بر روی آب کف کولر می ریزد و این باعث مسدود شدن و عدم حرکت پروانه پمپ آب می شود که در نهایت می‌ تواند پمپ را خراب کند. در نتیجه باید حداقل سالی یک بار کولر آبی سرویس شود و پوشال های کهنه و کثیف آن با پوشال های تازه تعویض شود.

سوختن پمپ آب به دلیل کثیف بودن پوشال های کولر آبی

 • عدم انجام روغن کاری به موقع پمپ کولر آبی

از دیگر موضوعاتی که می ‌تواند جزو علل خرابی پمپ آب کولر باشد ، عدم روغن کاری به موقع آن است. به همین دلیل شما باید هر چند وقت یک بار و طی دوره های معین موتور پمپ آب را روغن کاری کنید. انجام روغن کاری تاثیر بسیار مهمی روی چرخش منظم موتور پمپ کولر دارد و اگر این کار مدت طولانی به تعویق بیفتد ، باعث می شود که موتور پمپ در حالت خشک کار کند که این موضوع باعث می شود قطعات داخلی پمپ دچار اصطکاک زیاد شوند و در نهایت باعث سوختن پمپ کولر شود.

 • وارد شدن رسوبات و اجسام خارجی به درون پروانه پمپ آب

پروانه موجود در پمپ کولر نقش بسیار مهمی در پمپاژ کردن آب دارد و می تواند با چرخش خود آب را از کفی کولر به سمت خروجی پمپ بکشاند. به همین دلیل اگر رسوبات و اجسام خارجی زیادی در قسمت کفی کولر وجود داشته باشند پروانه پمپ نمی ‌تواند به خوبی بچرخد و در این شرایط فشار زیادی به موتور پمپ وارد می شود. در نتیجه برای آن که پروانه پمپ کارکرد بهتری داشته باشد و از ورود اجسام خارجی به داخل آن جلوگیری شود ، بهتر است در قسمت زیر پمپ یک توری نصب شود و هر چند وقت یک بار نیز این توری تعویض شود از طرف دیگر توصیه می شود هر چند مدت کفی کولر نیز تمیز شود تا رسوبات و لجن های آن از بین برود.

 • خراب شدن پمپ کولر در اثر مسدود شدن شیلنگ آن

از دیگر مسائلی که موجب خرابی پمپ آب کولر می شود ، گرفتگی و مسدود شدن شلنگ یا هر قسمت از کولر آبی است که برای پمپ آب بسیار خطرناک است و باید هر چه سریع تر برای رفع آن اقدام کرد. برای این منظور اولین کاری که می توان انجام داد بررسی کردن کف کولر است که ببینیم آهک نگرفته باشد ؛ زیرا جمع شدن رسوبات و آهک در کف کولر جلوی انتقال آب را می گیرد و باعث سوختن پمپ کولر می شود. برای جلوگیری از این موضوع می توان از یک صافی استفاده کرد تا جلوی ورود رسوبات و مواد زائد به شلنگ و کفی پمپ گرفته شود.

 

نکات مهم برای خرید پمپ آب کولر آبی

برای خرید پمپ آب کولر آبی باید به یک سری نکات توجه شود که عبارتند از :

 • بالا بودن قدرت پمپ آب کولر آبی :

از جمله موضوعاتی که باید هنگام خرید پمپ آب به آن توجه شود قدرت مکش و پاشش آب برای رساندن به پوشال ها است. هر چقدر تعداد پره های پروانه بیش تر باشد و این پره ها قوی تر باشد ، به همان نسبت نیز قدرت مکش و پاشش آب در پمپ بیش تر خواهد بود.

 • کم مصرف بودن پمپ آب کولر آبی :

معمولاً پمپ های آب کولر که امروزه تولید می شوند کم مصرف هستند ، اما در مقابل پمپ هایی نیز در بازار وجود دارند که مصرف برق بالایی دارند. به همین دلیل هنگام خرید پمپ آب کولر باید به میزان برق مصرفی که بر روی دستگاه درج شده است دقت شود. از طرف دیگر اگر به دنبال این هستید که پمپ آب کولر شما هیچ نوع مصرف برقی نداشته باشد باید از پمپ های آب مکانیکی استفاده کنید.

 • داشتن عایق کاری مناسب پمپ آب :

مورد دیگری که در زمان خرید پمپ کولر باید به آن دقت شود ، داشتن عایق کاری مناسب است. وجود عایق باعث می شود که از نفوذ و پاشش آب به پمپ جلوگیری شود و پمپ کولر از تماس با آب حفظ شود. این موضوع طول عمر پمپ ها را افزایش می دهد و از سوختن آن جلوگیری می ‌کند.

 • مجهز بودن پمپ آب به سنسور دما :

یکی از موضوعاتی که می تواند باعث سوختن پمپ آب کولر شود ، گرمای بیش از حد پمپ آب است. به همین دلیل بهتر است پمپ آب کولر به سنسور دما مجهز باشد تا زمانی که پمپ داغ شد سریعا برق دستگاه قطع شود و جلوی سوختن پمپ گرفته شود.

 • توجه به جنس بدنه پمپ آب :

همان طور که می دانید پمپ های آب دارای تنوع زیادی در جنس بدنه یا پوسته هستند. جنس بدنه پمپ و جنس پره های آن در میزان مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی اهمیت زیادی دارد. یکی از بهترین انتخاب ها در این زمینه ، پمپ های آب کولر آبی با جنس بدنه استیل ضد زنگ است.

 • داشتن قابلیت برای حذف کردن رسوبات و اجسام خارجی از بدنه پمپ :

همان طور که در قبل نیز اشاره شد یکی از معضلاتی که در رابطه با استفاده از پمپ کولر وجود دارد جلوگیری از نفوذ رسوبات و ذرات خارجی به داخل آن است ، که گفته شد باید برای افزایش طول عمر پمپ آب کولر جلوی ورود این ذرات گرفته شود. امروزه پمپ های آب جدیدی طراحی و تولید می شوند که می توانند این رسوبات و ذرات را از بدنه پمپ حذف کنند. به این صورت که اگر ذرات معلق سمت پروانه وارد شوند ، این پره ها به صورت معکوس شروع به چرخش می کنند تا به این ترتیب ذرات از بدنه دستگاه خارج شوند و در نتیجه طول عمر پمپ آب افزایش پیدا کند.

 • دقت به جنس سیم پیچی موتور پمپ آب :

دقت به جنس سیم پیچی موتور پمپ آب یکی دیگر از موضوعاتی است که هنگام خرید پمپ آب کولر باید به آن دقت شود. این جنس سیم پیچی بهتر است از نوع مس باشد نه آلومینیوم ؛ زیرا در غیر این صورت باز هم با مشکل سوختن یا داغ کردن پمپ مواجه خواهید شد.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله اشاره شد کولرهای آبی یکی از تجهیزات سرمایشی هستند که از آن ها در مناطق گرم و خشک و در فصول گرم سال استفاده می شود. این تجهیزات به دلیل ساختار ساده و بازدهی خوبی که دارند از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار داشتند. کولر های آبی دارای اجزای مختلفی هستند که یکی از اجزای مهم آن ها پمپ آب است. پمپ آب کولر آبی وظیفه دارد آب را از کفی کولر مکش کرده و آن را به قسمت های بالایی و پوشال های کولر برساند و در نتیجه باعث تولید باد خنک در محیط شود. هدف از این مقاله آشنایی شما با پمپ آب کولر و موضوعات مربوط به آن بود تا بتوانید با مطالعه آن اطلاعات جامعی در این زمینه کسب نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *