مدار الکتریکی کولر آبی

آشنایی با مدارهای الکتریکی کولرهای آبی یا نقشه برق کولر آبی

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از وسایل و تجهیزاتی که در فصل گرما و تابستان وجود آن بسیار ضروری است ، سیستم های سرمایشی است. این سیستم ها دارای انواع مختلفی هستند و نقش بسیار مهمی را در ایجاد رفاه و خنک کردن هوا بر عهده دارند. یکی از انواع رایج سیستم های سرمایشی ، کولرهای آبی هستند که از محبوبیت زیادی در میان مصرف کنندگان برخوردار است. یکی از موارد و نکاتی که در رابطه با این کولرهای آبی اهمیت دارد این است که قبل از شروع فصل گرما به منظور راه اندازی آن ، لازم است حداقل یک بار سرویس شوند. منظور از سرویس کردن کولر که معمولا به صورت سالیانه انجام می شود ، این است که تقریبا باید بیش تر قسمت های کولر مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت مشاهده هر نوع مشکل ، قبل از استفاده ، تعمیر شوند. یکی از بخش های مهم در کولرهای آبی که نیاز به بررسی دارد ، سیستم برق کشی کولر است.

از آن جایی که کارکرد تمامی اجزای کولر آبی به نحوی به انرژی الکتریکی یا برق بستگی دارد ، به همین دلیل باید سیستم برق یا مدار الکتریکی کولر آبی مورد بازدید و بررسی دقیق انجام گیرد تا آسیبی ندیده باشد. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با مدار الکتریکی کولر آبی یا همان سیستم برق کشی آن آشنا کنیم تا بتوانید در صورت نیاز و در هنگام سرویس کردن کولر از مشکلات آن مطلع شوید. برای آشنایی با این بخش تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

آشنایی با کولر آبی

همان طور که گفته شد کولرهای آبی یکی از تجهیزات سرمایشی کارآمد و مهم هستند که در فصل گرما طرفداران زیادی دارند. یکی از ویژگی های این سیستم سرمایشی این است که در مناطق گرم و خشک بیش ترین کارایی را دارد و برای استفاده در مناطق مرطوب کشور مناسب نیست. کولرهای آبی از ساختار ساده ای برخوردار هستند و می توان به راحتی در رابطه با اجزای آن شناخت پیدا کرد و مشکلات جزئی آن را بدون نیاز به تعمیرکار بر طرف کرد. به همین جهت داشتن آشنایی با قسمت های مختلف این سیستم اهمیت دارد. به طور کلی می توان دلایل محبوبیت استفاده از کولرهای آبی را در این موارد خلاصه کرد : بهره گیری از قطعاتی با قیمت مناسب ، داشتن هزینه کم سرویس کردن یا تعمیرات مربوط به قطعات ، داشتن کارایی و راندمان بالا و در نهایت ساده بودن نحوه کار سیستم.

آشنایی با کولر آبی

در ادامه قصد داریم شما را با یکی از بخش های مهم کولر آبی یعنی مدار الکتریکی آن آشنا کنیم تا بتوانید با بررسی کردن آن از هر گونه مشکل در سیم کشی و برق کولر مطلع شوید.

 

آشنایی با سیم های موجود در کولر آبی و مدارهای آن

همان طور که می دانید کولرهای آبی دارای انواع و مدل های مختلفی هستند ولی موضوعی که در رابطه با آن ها مشترک است ، نقشه سیم کشی یا همان مدار الکتریکی موجود در آن ها است. به همین دلیل اگر فردی با سیم کشی آشنایی داشته باشد یا در کارهای فنی سر رشته داشته باشد می تواند ایرادات موجود در این قسمت را بر طرف کند و در غیر این صورت باید این کار توسط که متخصص برق انجام شود. البته این نکته را نیز باید بیان کرد که با توجه به تفاوت هایی که در موتور کولر وجود دارد ، ممکن است تفاوت های اندکی در نقشه سیم کشی نیز وجود داشته باشد.

اگر می خواهید با روش سیم کشی در کولرهای آبی آشنا شوید باید قبل از هر چیز تمامی سیم های موجود در دستگاه ، کابل هایی که در کولر وجود دارد و جعبه تقسیمی که درون کولر قرار گرفته است را بشناسید. در ابتدا باید گفت که مدار سیم کشی کولرهای آبی در داخل لوله های برق قرار گرفته است که این بخش بین جعبه فیوز ساختمان و کلید کولر قرار دارد. در این قسمت 3 مدل رشته سیم فاز ، نول و ارت قرار گرفته است که این سیم ها ، سیم شماره 2/5 هستند.

سیم های موجود در کولر آبی و مدارهای آن

از طرف دیگر لوله برقی که از کلید کولر تا جعبه تقسیمی که داخل کولر قرار دارد ، راه دارد ؛ دارای 5 رشته سیم است. به همین دلیل اغلب برای سیم کشی برق کولر از کابل های مفتولی به اندازه 5/1*5 استفاده می شود که از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر هدایت می شود. به طور کلی این 5 رشته سیم شامل : یک سیم نول ، یک سیم برای دور تند کولر ، یک سیم برای کلید دور کند ، سیمی مرتبط با پمپ کولر و در نهایت انشعابی از سیم ارت است. باید به این موضوع دقت داشته باشید که این 5 رشته سیم در ساختمان های مختلف با هم متفاوت هستند ، به این صورت که در برخی از ساختمان ها ممکن است سیم ارت وجود نداشته باشد که در این صورت این کابل شامل 4 سیم خواهد بود.

نکه مهم دیگر این است که باید بر اساس استانداردهای موجود اگر در داخل جعبه تقسیم کولر سیم ارت نبود باید حتما یک رشته سیم ارت به بدنه کولر وصل باشد که رنگ آن در همه جا یکسان است و به رنگ زرد است. چون در غیر این صورت اگر کسی به بدنه کولر دست بزند احتمال برق گرفتگی شخص زیاد است.

 

جعبه تقسیم داخل بدنه کولر

یکی از قسمت های مهم کولر جعبه تقسیم آن است که به آن ترمینال نیز گفته می شود و در داخل بدنه کولر قرار گرفته است. وظیفه اصلی و مهم جعبه تقسیم این است که ارتباط بین الکترو موتور دمنده ، پمپ و خازن را با لوله برق یا کابلی که دارای 5 رشته است برقرار می کند.

حروف و اعدادی نیز در اطراف جعبه تقسیم وجود دارد که از آن ها برای خواندن نقشه سیم کشی برق و تعمیرات کولر آبی می توان استفاده کرد و می تواند راهنمای خوبی برای این منظور باشد که با استفاده از آن می توان از اتصال درست سیم ها اطلاع پیدا کرد یا مشکلات آن ها را متوجه شد.

 

دلیل اهمیت نقشه برق کولر آبی

همان طور که در بخش های قبل نیز اشاره شد یکی از مواردی که در سرویس های سالیانه باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد ، سیم کشی کولر و سلامت آن است. بررسی کردن این موضوع به داشتن اطلاعات در رابطه با برق نیاز دارد که در صورت داشتن تخصص یا کسب آشنایی در این زمینه می توانید این کار را انجام دهید ولی در غیر این صورت باید از یک تکنسین کمک بگیرید.

دلیل اهمیت نقشه برق کولر آبی

برای انجام این بررسی و اطلاع از استاندارد بودن سیم کشی کولر ، به یک الگو نیاز داریم که در مورد گولر آبی ، نقشه برق آن است که در صورت نبود آن برای انجام این بررسی دچار مشکل خواهید شد. این نقشه برق یا نقشه مدار الکتریکی کولر آبی به شما کمک می کند تا اول از همه بفهمید که با چه نوع سیم هایی و به چه تعداد سر و کار دارید و دوم این که نحوه اتصال هر کدام از آن ها به چه صورت است و به کدام قسمت ها متصل می شوند.

 

نکات مهم برای انتخاب و نصب کابل های کولر آبی

در مباحث قبلی بیان شد که ارتباط الکتریکی بین کلید کولر ، پمپ و موتور با استفاده از کابل ها مشخص می شود که با استفاده از کابلهای 5 رشته ای ممکن است. در نتیجه برای انتخاب کردن درست کابل ها باید با موارد زیر توجه نمود که عبارتند از :

 • کابل هایی که برای استفاده در مدار الکتریکی کولر آبی به کار می رود باید حتما یک تکه باشند ، زیرا در صورت استفاده از کابل های چند تکه ، احتمال بروز اتصالی بسیار زیاد است ؛
 • معمولا بیش تر کابل های مورد استفاده در کولر آبی دارای 4 یا 5 رشته سیم مفتولی هستند که دارای سطح 5 میلی متر مربع هستند ؛
 • مسیر کابل کولر آبی باید در اطراف کانال کولر باشد و حتما باید این کابل ها داخل لوله های پلیمری یا خرطومی قرار داشته باشند ؛
 • در زمان متصل کردن کابل های کولر به کلید حتما از فیش های مخصوص استفاده کنید ؛
 • مداری که برای برق رسانی به کولر آبی استفاده می شود باید از سیستم برق کشی روشنایی خانه جدا باشد ؛
 • لازم است برای کابل کولر آبی یک فیوز جدای 16 آمپری تهیه شود ؛
 • برای کابل های کولر نباید از سیم های افشان استفاده کرد چوب برای این کار مناسب نیستند ؛
 • به هیچ وجه کابل های کولر را از درون دودکش یا هوا کش فاضلاب عبور ندهید ، چون در این قسمت ها هوای مرطوب وجود دارد و عایق بودن کابل ها را کاهش می دهد و می تواند باعث افزایش احتمال برق گرفتگی شود ؛
 • و … .

 

روش سیم کشی برق کولر آبی

در این بخش روش سیم کشی برق کولر آبی را برای شما شرح می دهیم. برای این کار اگر ساختمان دارای سیم ارت باشد ، به دو عدد کابل 3 و 5 رشته ای نیاز است و برای اتصال این کابل ها به هم نیز از فیش ها استفاده می شود. اما در حالتی که ساختمان دارای سیم ارت نباشد باید از یک کابل 4 برای برقراری ارتباط بین کولر و کلید و یک کابل 2 برای اتصال جعبه تقسیم برق ساختمان و کلید کولر استفاده کرد.

 

به طور کلی برای سیم کشی برق کولر آبی باید به موارد زیر نیز توجه کرد :

 • تشخیص سیم ها و شناخت رنگ هر کدام

آشنایی با رنگ بندی سیم های مدار الکتریکی کولر

زمانی که می خواهید سیم کشی برق موتور کولر را انجام دهید قبل از هر چیز باید ا رنگ سیم ها آشنایی داشته باشید. برای کسب این آشنایی ابتدا پیچ های جعبه تقسیم موتور کولر را باز کنید. بر روی این جعه تقسیم 3 کلمه انگلیسی نوشته شده است که هر کدام معنی خاصی دارد. به این صورت که Hi به معنای دور زیاد است و سیم آن به رنگ مشکی است ، Com به معنی سیم مشترک است و به رنگ آبی است و در نهایت Lo به معنی دور کند کولر است و رنگ سیم آن قهوه ای است. همچنین در قبل نیز اشاره شد که سیم ارت نیز به رنگ زرد است. با توجه به این موارد باید گفت که کابل های 5 رشته ای دارای دو سیم مشکی ، یک سیم آبی ، یک سیم قهوه ای و یک سیم ارت به رنگ زرد است. کابل های 3 رشته ای نیز دارای یک سیم آبی برای اتصال نول ، یک سیم مشکی برای اتصال فاز و یک سیم ارت به رنگ زرد است.

 • روش اتصال سیم های کابل به کولر

از دیگر موضوعاتی که برای سیم کشی برق کولر آبی باید با آن آشنا باشیم روش اتصال سیم های کابل به کولر است. در مورد قبل با رنگ سیم ها آشنا شدید و در این جا باید هر سیم را در جای مشخص خودش وصل کنید. برای مثال : Hi  به سیم دور زیاد ، Lo  به سیم دور کم و Com به سیم نول باید وصل شود.

 • عیب یابی سیم کشی کولر

برای عیب یابی سیم کشی کولر اگر کولر را روشن کنید و متوجه شوید دور کند و تند آن جا به جا شده فقط کافیست جای این دو سیم را با یکدیگر عوض کنید. همچنین در صورتی که مشاهده کنید پمپ آب روشن نشد ولی موتور کولر روشن می شود ، باید هنگام اتصال سیم نول در جعبه تقسیم اشتباهی رخ داده باشد. برای این منظور باید پنل برق را مجدد چک کنید. در صورتی هم که کولر روشن نشد ، سیم فاز به اشتباه وصل شده است که این حالت ممکن است زمانی که کولر را روشن می ‌کنید فیوز برق بپرد. که باید برای رفع اشکال آن سیم‌ های فاز و نول را بررسی کرده و ممکن است بین آن ها اتصالی وجود داشته باشد. هنگام عیب یابی سیم کشی کولر آبی باید دقت فراوانی به خرج داد تا هیچ گونه مشکل و خطر ایجاد نشود.

 

تحلیل و نحوه عملکرد مدار الکتریکی کولر آبی

برای بررسی تحلیل چگونگی عملکرد مدار الکتریکی کولر آبی بهتر است مجموعه را به سه قسمت تقسیم کرده و هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی و بحث قرار دهیم. این بخش ها عبارتند از :

 • قسمت اول : این قسمت مربوط به مدار پمپ آب کولر است. این پمپ از یک سمت به یک رشته مشترک سیم نول یا همان com وصل شده است و از طرف دیگر با اتصال قسمت p منتظر فرمان است. زمانی که کلید p به وسیله کاربر فشار داده شود جریان در این کلید و در نهایت به پمپ وصل می ‌شود و باعث می ‌شود که پمپ روشن شود.
 • قسمت دوم و سوم : این قسمت ها به مدار موتور و سرعت آن مربوط است. در این قسمت با زدن کلید L تقریباً نصف سیم پیچ های موتور در مدار قرار می گیرند و این باعث می شود که موجی به وجود آید و سرعت موتور کند شود. سپس با زدن کلید h تمامی سیم پیچ های موتور در مدار قرار می گیرند که این موضوع باعث سریع تر حرکت کردن موتور کولر یا به عبارت دور تند موتور می شود.

در شکل زیر نیز شمای حقیقی مدار الکتریکی کولر آبی با استفاده از تصویر برای شما نمایش داده شده است.

شمای حقیقی مدار الکتریکی کولر آبی

 

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد کولرهای آبی یکی از تجهیزات سرمایشی رایج هستند که محبوبیت زیادی در بین کاربران دارند و از آن ها بیشتر در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک استفاده می شود. ساختار کولرهای آبی در مقایسه با دیگر تجهیزات سرمایشی بسیار ساده است و می ‌توان با کسب شناخت در رابطه با اجزای آن به راحتی برای انجام تعمیرات جزئی یا سرویس کردن سالیانه کولر اقدام کرد. این نوع کولرها دارای بخش های مختلفی هستند که در این جا به معرفی مدار الکتریکی کولر آبی پرداخته شد. وجود مدار الکتریکی در کولرهای آبی به این دلیل که وظیفه تامین انرژی و برق مورد نیاز برای حرکت سایر اجزای کولر را برعهده دارند بسیار اهمیت دارد و در نتیجه کارکرد درست و صحیح آن ضروری است. در این مقاله سعی شد که اطلاعات جامع در رابطه با مدار الکتریکی کولر آبی و بخش های مختلف سیم کشی برقی کولر برای شما بیان شود تا بتوانید از آن ها در صورت نیاز استفاده کنید و به این ترتیب برای انجام تعمیرات جزئی یا سرویس کردن کولر سالی یک مرتبه یا حتی بروز مشکلات برقی کولر نیازی به سرویس کار نخواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *